Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Anime-MangaAnime-Manga  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Miras Döngüsü

YazarMesaj
Resurgam
Admin
Admin
Resurgam

Miras Döngüsü Empty
MesajKonu: Miras Döngüsü   Miras Döngüsü Icon_minitimeCuma Şub. 13, 2009 12:11 pm

Miras Döngüsü Sidecoverfanwk5 Miras Döngüsü Christopherpaolini2005of9
ERAGON-ELDEST-BRISINGR

Eveett işte benim en sevdiğim kitap serilerinden biri: Miras Döngüsü.

Christopher Paolini;
Miras Döngüsü’nün birinci kitabı olan Eragon’u yazmaya başladığında on beş yaşındaydı ve liseden yeni mezun olmuştu. (Tuhaf değil mi?) Kitabı bitirdiğinde de on sekiz-on dokuz yaşlarındaydı.
Şu an Montana’da, Paradise Valley’de yaşamaktadır. Eragon’u bitirdikten sonra New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde yerini almıştır. Christopher Paolini söylediğine göre kitaplarını yazarken çoğunlukla klasik müzik dinlermiş.
Paolini’nin annesi ve babası Paolini İnternational LLC. Adında bir yayınevine sahiptir. Eragon da bu yayınevinde basılmıştır. Paolini “Eragon’un geniş bir okuyucu kitlesini etkileyeceğini biliyorduk; bizim için zor olan bunu herkese duyurmaktı,” diyor.
Paolini ve annesi 2002’de ve 2003’ün başında Birleşik Devletleri dolaşıp 130’un üzerinde imza günü düzenlediler ve birçok yerde kitabın tanıtımını yaptılar. Böylece Paolini birçok hayrana sahip oldu; mesela bana ^^
Yazar böylece Eldest ve Brisingr’ı yazdı. Aslında Brisingr’ın son kitap olması planlanıyordu. Ama Paolini hesapta olmayan bir şeyin çıktığını ve Brisingr’ın tahmin ettiğinden daha uzun olduğunu fark edince dördüncü bir kitabın daha çıkmasına karar verildi. Böylece serinin adı Miras Üçlemesi değil, Miras Döngüsü oldu.
Hakkında anlatabileceğim daha fazla şey yok sanırım. Böylece kitabın tanıtımına ve yorumlara geçebilirim (bu arada söylemeden geçmeyelim; Paolini'nin yukarıdaki resmi Perry Hagopian tarafından çekildi)
https://aniase.yetkin-forum.com
Resurgam
Admin
Admin
Resurgam

Miras Döngüsü Empty
MesajKonu: Geri: Miras Döngüsü   Miras Döngüsü Icon_minitimeCuma Şub. 13, 2009 12:35 pm

Eragon dayısı Garrow ve kuzeni Roran’la birlikte yaşayan on beş yaşlarında bir çiftçidir. Bir gün avlanmaya çıkar ve ormanda mavi, ince bir taş bulur. Şaşırmıştır, çünkü kimse böyle güzel bir taşa şekil verip de onu ormana bırakacak kadar aptal olmamalıdır! Eve döner ve taşı tüccarlara gösterir. Tüccarlar kesin bir şey söyleyemezler.
Bir gece Eragon uyurken taş çatlar ve içinden bir ejderha çıkıverir! Eragon’un ejderhaya dokunmasıyla elinde bir iz belirir ve böylece ejderhayla aralarında zihinsel bir bağlantı kurulur. Günler geçtikçe Eragon ejderhanın bakımını yapar ve onunla ilgilenir. Adını da köyün masalcısı Brom’dan duyduğu Saphira diye koyar.
Zamanla Eragon bir ejderhaya sahip olarak ejderha süvarisi haline geldiğini; bunun çok önemli bir sorumluluk olduğunu, yaşadıkları ülke olan Alagaesia’nın zalim kralı, kral Galbatorix’i devirmek zorunda kalacağını anlar. Ama bu hiç de kolay olmayacaktır! Artık Eragon arı kovanına çomağı sokmuştur ve kral tarafından aranıyordur. İleride elflerin, cücelerin, urgalların yaşadığını da anlayacaktır ve büyü denen şeyin gerçek olduğunu görecektir.

YORUM:
Buradan bakıldığında konu biraz basit görünüyor olabilir. Ama bunu Eldest kitabında daha iyi anlıyoruz ki Christopher Paolini kitabı klişelerle doldurmamıştır ve hiç beklenmedik bir sürü olayla karşılaşırsınız. Miras Döngüsü, gerek kitaptaki anlatımlar ve güzel cümleler olsun; gerekse hikâye, her yönden muhteşem bir yapıttır ve okumaya başladığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Karakterler çok güzel anlatılıyor ve kadro çok zengin. Her çeşit insan –ya da elf ya da cüce her neyse ^^- göreceksiniz. Sürükleyici anlatımı kitabın elinize yapışmasına sebep olabilir. ^^

Paolini kitaba hoşunuza gidecek birkaç şey eklemiş. Her kitabın başına Alagaesia’nın haritasını, her kitabın sonuna da kitabın içinde geçen dillerden olan cümle ya da kelimelerden sözlük koymuş. Antik dil, cüce dili, urgal dili ya da göçebe dili gibi dilleri kitabın arkasında görebilirsiniz. Hem de bazı isimleri telafuz edebilelim diye telafuz sözlüğü de bırakmış. ^^

Bu arada resmi siteye http://www.alagaesia.com/ bağlantısından girebilirsiniz. Eğer isteseniz http://www.alagaesia.com/alagaesia.htm bağlantısından alagaesia haritası hakında bilgi alabilir ve hairtayı görebilirsiniz. Ayrıca bu siteden Eragon'un arkadaşı da olabilirsiniz.

Eragon'un sineması da çıktı. Ama filmi izleyip de kitap hakkında önyargılı olmayın derim. Çünkü film bana göre zaman kaybıydı ve çok baştan savma yapılmıştı. Çok da basitti. Kitaptaki zevki hiç vermiyordu. kork

Eğer X-1999 animesini izlediyseniz Eragon'u Kamui Shiro, Murtagh karakterini de Fuuma Monou diye hayal edebilirsiniz. Kitapları okumaya devam ettikçe doğru seçimi yaptığınızı fark edeceksiniz suave zaten filmde Eragon sarışın gösterilmiş, ama gerçekte koyudur onun saçları yanlış yapmışlar

Eveett… son sözleri de eklediğime göre tanıtımı şu şekilde bitiriyorum, way Paolini diyor ki;
“Bir açıdan Eragon’un yolculuğu benim yolculuğum demekti: kırsal bir yörede korunaklı bir yaşamdan koparılıp canımı dişime takıp zamana karşı umutsuz bir yarışa zorlandım; yoğun ve çetin bir eğitim sürecine girdim; başarı elde etmem tüm umutlarımı üstündeydi; şöhretin sonuçlarıyla başa çıkmaya çalıştım; zamanla huzura kavuştum.”
https://aniase.yetkin-forum.com

Miras Döngüsü
1 sayfadaki 1 sayfası